Wieloryb błękitny
Ta lista zasługuje na rozpoczęcie od wieloryba błękitnego (Balaenoptera musculus). Ten waleń, który waży od 100 do 120 ton i ma około 30 metrów długości, jest nie tylko największym morskim zwierzęciem, ale również na całej planecie Ziemia. Jest zdolny do pływania na duże odległości przez cały rok. Ciekawostką jest to, że żywi się jednym z najmniejszych organizmów: krylem.
Wieloryb
Innym przykładem zwierzęcia morskiego, które poznaliśmy dzięki kulturze popularnej jest wieloryb (Physeter macrocephalus), gdyż jest on bohaterem filmu „Moby Dick”. Gatunek ten posiada wyróżnienie jako zwierzę o największych istniejących zębach. To morskie zwierzę co trzy do sześciu lat rodzi jedno cielę, którego opieka zajmuje ponad dekadę. Są to zwierzęta długowieczne i mogą żyć nawet siedemdziesiąt lat.
Kałamarnica olbrzymia
Kałamarnica olbrzymia (Architeuthis sp.) to jedno z największych zwierząt morskich na świecie, a właściwie największy mięczak ze wszystkich, mierzący ponad 30 metrów długości i ważący ponad tonę. Dopiero w 2004 roku udało się uzyskać zdjęcia kałamarnicy olbrzymiej w stanie żywym, a później, w 2012 roku, udało się ją nagrać w jej naturalnym środowisku.
Może cię również zainteresować: Tajemnicze manaty – co warto o nich wiedzieć?
Rekin wielorybi
Kolejnym z najbardziej imponujących stworzeń morskich na świecie jest rekin wielorybi (Rhincodon typus), największa żyjąca na świecie ryba, mierząca około 12 metrów długości. Zamieszkuje oceany i morza w pobliżu tropików, choć niektóre osobniki obserwowano w chłodniejszych wodach, np. u wybrzeży Nowego Jorku. Ich zwyczaje reprodukcyjne są niejasne, ale uważa się, że osiągają dojrzałość płciową w wieku 30 lat i żyją średnio około 100 lat.
Żarłacz olbrzymi
Żarłacz olbrzymi (Cetorhinus maximus) jest drugą co do wielkości rybą po rekinie wielorybim. Jest to pozycja zasłużona, gdyż ten rekin osiąga zwykle średnią długość 10 metrów i masę ciała prawie czterech ton. Jedną z cech charakterystycznych tego morskiego zwierzęcia jest to, że pływa z otwartą paszczą, która może mierzyć do jednego metra średnicy, filtrując wodę i żywiąc się planktonem. Jego siedlisko jest bardzo rozległe, gdyż można go spotkać w obszarach przybrzeżnych na całym świecie, od obszarów polarnych po tropikalne oceany.
Manta
Jednym z najbardziej fascynujących zwierząt jest również największy gatunek płaszczki: manta (Mobula birostris). To morskie zwierzę może mierzyć nawet dziewięć metrów średnicy i ważyć nieco ponad tonę. Zamieszkuje umiarkowane morza na całym świecie i żywi się małymi rybami, kałamarnicami, a przede wszystkim planktonem.